Narzędzia : Imperium Dobra PL

Imperium Dobra PL

W toku mojego życia zrozumiałem, że realizacja tak wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest zbudowanie „Imperium Dobra”, nie będzie możliwa, jeśli nie będę posiadał odpowiednich narzędzi. Są to: Konstytucja Osobista, Mapa Celów, Zeszyt Celów, TPS (Tygodniowy Przegląd Siebie), MWŻ (Miesięczny Wykaz Życia), Dzienniki Rozwoju Osobistego, Pudła z pamiątkami, Arkusze kalkulacyjne Excel, Lustro, Strony www oraz fora internetowe.

 

Konstytucja Osobista:

Konstytucja Osobista to zbiór moich zasad, paradygmatów, wartości, celów, pragnień i marzeń, którymi posługuję się w codziennym życiu. Jest to swoisty kompas, dzięki któremu odnalezienie „prawdziwej północy”, nawet w bardzo trudnych chwilach, okazuje się możliwe. Moja Konstytucja Osobista składa się z kilku części, są to: Preambuła, Cztery elementy, Role społeczne, Życie i Świat (Łowca Życia), Pieniądze i materialność, Postanowienia końcowe.

Kliknij, aby zobaczyć tekst.

 

Mapa Celów:

Mapa Celów to zbiór moich wizualizacji, które są odwzorowaniem moim zasad i celów życiowych. Jest to mapa mojego życia, dzięki której zawsze jestem w stanie odnaleźć swoje położenie. W jej skład wchodzą wszystkie aspekty mojego życia: Cztery elementy, Role społeczne, Życie i Świat (Łowca Życia) oraz Pieniądze i materialność.

W centrum znajduje się kwadrat poświęcony Czterem elementom, w którego środku jest obrazek Jezusa Chrystusa (duchowy przewodnik). Trzy dolne kwadraty są związane z rolami społecznymi, których efekty zależne są w większości tylko ode mnie (prywatne zwycięstwo), od lewej są to: Intelektualista, Lider, Sportowiec. Trzy górne kwadraty są rolami, które dotyczą relacji międzyludzkich (zwycięstwo publiczne), od lewej są to: Partner/Uwodziciel, Syn i Brat (oraz Rodzina), Przyjaciel (oraz Ludzie). W środkowym rzędzie po lewo jest miejsce poświęcone mojemu Życie i Świat (Łowca Życia), a po prawo – Pieniądze i materialność. Dodatkowo po lewej i prawej stronie znajdują się dwie kolumny (niewidoczne na zdjęciu poniżej): lewa poświęcona jest dodatkowym zasadom, wzorom oraz bieżącym celom w perspektywie kilkumiesięcznej, prawa – cytatom oraz wierszom motywującym jak i ludziom sukcesu.

Mapa Celów mierzy 155 x 115cm i jest zawieszona w centralnym miejscu mojego pokoju.

Damian Borowski - Mapa Celów

Kliknij, aby zobaczyć oryginał.

 

Zeszyt Celów:

Zeszyt Celów to współrzędne mojej podróży życia. Jest to zeszyt formatu A4 w sztywnej oprawie, w którym zawarte są wszystkie moje pomysły na życie – od szalonych podróży przez koncepcje nowych projektów na planach przyszłego domu nie kończąc.

 

TPS (Tygodniowy Przegląd Siebie):

Co tydzień, zazwyczaj w sobotę, poświęcam około godziny czasu na przeanalizowanie swojego życia (Zeszyt Celów) oraz ostatniego tygodnia, aby w oparciu o cele życiowe (Wielki Plan) i o najnowsze przemyślenia, obrać kurs na kolejny tydzień. Plan ten znajduje swoje odzwierciedlenie na arkuszu papieru, który wisi tuż nad moim biurkiem, na lewo od monitora komputera – dzięki temu wszystkie zadania mam zawsze w zasięgu wzroku i mogę na bieżąco obserwować postęp ich realizacji (wykonane zadanie jest wykreślane czarnym markerem). Celem każdego tygodnia jest „zamknąć tydzień”, czyli zrealizować 100% zaplanowanych zadań.

 

MWŻ (Miesięczny Wykaz Życia):

Gdyby dla realizacji mojego planu nadal używać metafory podróży, MWŻ byłby dziennikiem pokładowym. To tutaj znajduje się miesięczny spis przeczytanych książek, przesłuchanych albumów muzycznych, obejrzanych filmów i przedstawień teatralnych oraz doświadczonej sztuki… jak i bardzo osobisty pamiętnik.

 

Dzienniki Rozwoju Osobistego:

Moje życie nie byłoby wystarczająco pełne, gdybym swoimi sukcesami i porażkami nie dzielił się z innymi. Dzięki temu, że prowadzę w Internecie dwa Dzienniki Rozwoju Osobistego, mogę zawsze liczyć na świeży punkt widzenia ludzi, którym na mnie zależy. Najważniejszym takim dziennikiem jest „Dajary of Smiler”, który przyniósł mi dużą sławę. Drugi taki dziennik to „From Zero To A Hero – Diary of Smiler ;)”, który skupia się tylko na odchudzaniu i życiu w stylu paleo (prowadzony jest w języku angielskim).

 

Pudła z pamiątkami:

Wszystkie wydrukowane MWŻ, zdjęcia, bilety kinowe, te z koncertów lub przedstawień teatralnych, kartki od bliskich oraz inne przejawy pełni mojego życia zbieram do specjalnego pudła z Ikei. Jedno pudło – jeden rok (na szafie stoi pudło aktualne, reszta znajduje się w piwnicy). Dzięki temu w mieszkaniu utrzymuję porządek, a wszystkie rzeczy posiadające wartość sentymentalną mają swoje miejsce. Te pudła to mój największy skarb!

 

Arkusze kalkulacyjne:

Aby skutecznie „trzymać rękę na pulsie” mojego życia, prowadzę kilka arkuszy kalkulacyjnych, które pomagają mi dostrzegać szerszą perspektywę moich działań. Najważniejszy z nich to arkusz rozliczeniowy, który liczy moje miesięczne zarobki i wydatki, oszczędności oraz tworzy odpowiednie wykresy. W innym pliku prowadzę spis przeczytanych lektur ze względu na ilość stron, by móc utrzymywać odpowiednią średnią. W ostatnim arkuszu wprowadzam dane dotyczące mojej wagi oraz postępów w treningach.

 

Lustro:

Ten przedmiot odgrywa w moim życiu bardzo ważną rolę i nie chodzi tu o przyglądanie się sobie tuż przed wyjściem, ale przyglądanie się swojemu wnętrzu i obserwowaniu zmian, jakie we mnie zachodzą. Lustro potrafi powiedzieć mi bardzo wiele – o moich nastrojach, myślach, nastawieniu, determinacji i wielu innych, kluczowych dla mnie, sprawach. Dodatkowo lustro bardzo ułatwia mi dialog wewnętrzny, który ze sobą prowadzę… szczególnie w kwestii motywacji.

 

Strony www oraz fora:

Spełniam się również na kilku stronach i forach internetowych. Najważniejsza z tych witryn to portal „Żyj W!ęcej” (którego jestem liderem) w skład którego wchodzi strona ZyjWiecej.pl oraz Forum Żyj W!ęcej. Na stronie głównej realizuję się jako blogger piszący o rozwoju osobistym, a na forum – jako lider projektu „Żyj W!ęcej”, lider Bractwa IOI (ambasadorów tego projektu), administrator oraz… człowiek pragnący spełniać swoje marzenia.

Dzięki posiadaniu własnej działalności gospodarczej mogę w znacznie bardziej efektywny sposób realizować misję życiową. Moimi produktami komercyjnymi, których celem jest dotarcie do jak największej ilości osób i spowodowanie ich rozwoju, są serwisy SlowaSukcesu.pl oraz LiteraturaSukcesu.pl. Te dwa portale zapewniają mi sieć kontaktów, dzięki którym promuję rozwój osobisty na szeroką skalę głównie poprzez kontakt bezpośredni.

Efektem moich prac nad celem „Zostać najlepszym trenerem rozwoju osobistego w Polsce” jest autorski program samodoskonalenia pt. „Od Zera Do Bohatera”. Kolejne jego części ukazują się w postaci audiobooków mających formę płyt muzycznych wydawanych w podziemiu (tzw. nielegale). Dzięki stronie internetowej OZDB.pl mogę na bieżąco informować swoich fanów o pracach związanych z tym projektem. Program i strona mają z natury być kontrowersyjne (jest z tym związany konkretny cel).

By móc się rozwijać, potrzebowałem również stworzyć swoje oficjalne portfolio – to naturalnie strona Imperium Dobra ;).

Żyj W!ęcej

Forum Żyj Więcej!

DamianBorowski.com

OZDB.pl

Imperium Dobra